perimetrul unui dreptunghi este de 600m , lățimea fiind cu 20 m mai mica decat lungimea .Calculeaza câți metri are latura unui patrat stiind ca lungimea dreptunghiului reprezinta 2/5 din perimetrul patratului .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
P=600m=2(L+l) ⇒L+l=300
L=l+20 ⇒l+20+l=300 2l=280 l=140m
L=160m
L=2Pp/5=160 Pp=5×160/2=400m ⇒lp=100m
adinamaria48:
multumesc
Răspuns de
1
Răspuns:
100 (m)
Explicație pas cu pas:
Notam cu L latura mare a dreptunhiului.
Perimetrul dreptunghiului este
600=L+(L-20)+L+(L-20)
600=4L-40, 640=4L, L=160 (m)
Notam cu Lp latura patratului
Stim ca Lungimea dreptunghiului este 2/5 din perimetrul patratului
Pp×(2/5)=L
Pp=5×160:2
Pp=400; Pp=4Lp,
400=4Lp, Lp=100 (m)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă