Chimie, întrebare adresată de didihelen, 9 ani în urmă

Peste 100 mL solutie de acid sulfuric de concentratie 0,1 M se adauga 300 mL solutie de NaOH de concentratie 0,2 M. In solutia finala se adauga 2 picaturi de turnesol. Culoarea solutiei finale este:
A rosu
B albastru
C galben
D portocaliu
Va rog ajutorr urgent

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de AuroraF
5

CM= md/M*Vs

md H2SO4=0,98g

md NaOH=2,4g

2NaOH+H2SO4= Na2SO4+ 2H2O

se compara raportulpractic (Rp) cu raportul teoretic (Rt) pentru a vedea care dintre reactanti este in exces :

Rt=2*40/98=0,.....

Rp=2,4/0,98= 2,44    Rp >Rt ==> baza este in exces  culoarea turnesolului in sol finala este  albastra





didihelen: Multumesc mult de tot
Alte întrebări interesante