Peste 900 g acid sulfuric de concentratie 49% .Se adauga o solutie de hidroxid de sodiu de concentratie 20% .Care este masa de solutie de hidroxid de sodiu consumata in reactie.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
md = 900 * 49/100 = 441 g H2SO4
H2SO4 + 2 NaOH ---> Na2SO4 + 2 H2O
98 g H2SO4......40 g NaOH
441 g H2SO4...........x g NaOH x = 180 g NaOH
ms = md/c*100 = 180/20 * 100 = 900 g solutie
H2SO4 + 2 NaOH ---> Na2SO4 + 2 H2O
98 g H2SO4......40 g NaOH
441 g H2SO4...........x g NaOH x = 180 g NaOH
ms = md/c*100 = 180/20 * 100 = 900 g solutie
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă