Please Help..
O proba dintr-un amestec gazos de etan si etana cu volumul de 0,672L este barbotata prin 100g solutie de brom 4%. In solutia rezultata se adauga iodura de potasiu in exces care reduce la Br- bromul nereactionat. Iodul eliberat este titrat pana la punctul de echivalenta, marcat cu amidon, cu 50 ml de solutie de tiosulfat de sodiu 0,2M.
a. Calculati raportul etan:etena din amestecul gazos.
b. Calculati masa de solutie de brom care se afla in exces.
Răspunsuri la întrebare
a).
0,672 L / 22,4 = 0,03 moli amestec etan+etena
ms = 100 g , c% = 4%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = msxc/100 = 100x4/100 = 4 g Br2
Br2 + 2KI --> 2KBr + I2↓
Vs = 50 mL = 0,05 L, Cm = 0,2 M
Cm = niu/Vs => niu = CmxVs = 0,2x0,05
= 0,01 moli Na2S2O3
a moli 0,01 moli
I2 + 2Na2S2O3 --> 2NaI + Na2S4O6
1 2
=> a = 0,01/2 = 0,005 moli I2
b moli 0,005 moli
Br2 + 2KI --> 2KBr + I2↓
1 1
=> b = 0,005 moli Br2
c moli 0,005 moli
C2H4 + Br2 => C2H4Br2
1 1
=> c = 0,005 moli etena
=> etan = 0,03 - 0,005 = 0,025 moli
=> raportul molar
etan : etena = 0,025 : 0,005 /:0,005
=> etan : etena = 5 : 1
b).
md.Br2 consumat = 160x0,005 = 0,8 g
4 g - 0,8 g = 3,2 g Br in exces
=> ms.exces = md.excesx100/c%
= 3,2x100/4 = 80 g sol Br2 exces