Pretul initial al unui obiect este de 280 lei. Dupa 2 scumpiri consecutive pretul a devenit de 354.2 lei. Stiind ca a 2-a scumpire a fost de 15% aflati de cate % a fost prima scumpire.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
P = 280
după prima scumpire : P1 = P + p/100 ·P = P(p+100)/100 = 280(p+100)/100 = =2,8(p+100)
după a 2-a scumpire : P2 = P1 + 15/100 ·P1 = 1,15P1 = 1,15·2,8(p+100) =
= 3,22(p+100) = 354,2 p+100 = 110 p = 10 p = 10%
după prima scumpire : P1 = P + p/100 ·P = P(p+100)/100 = 280(p+100)/100 = =2,8(p+100)
după a 2-a scumpire : P2 = P1 + 15/100 ·P1 = 1,15P1 = 1,15·2,8(p+100) =
= 3,22(p+100) = 354,2 p+100 = 110 p = 10 p = 10%
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Ed. muzicală,
10 ani în urmă