Prețul unui obiect este 360 de lei. După o reducere cu p% din prețul obiectului el costa 324 lei. Aflați p% MULȚUMESC
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
coroannnnnnaaaaa plllllzzzz(glumesc,trebuie sa umplu caracterele)
Anexe:

legislatie:
in loc sa glumesti, verificai raspunsul si observai ca nu ai raspuns cerintei..
Răspuns de
4
Mai întâi calculăm cât la sută reprezintă prețul după reducere din cel dinaintea reducerii.
x/100 *360=324
360x=32400
x=32400:360
x=90 %
p=100%- 90 % =10 % reprezintă reducerea
Verificare : 10/100*360=3600:100=36
360-36=324 preț după reducerea de 10 %
x/100 *360=324
360x=32400
x=32400:360
x=90 %
p=100%- 90 % =10 % reprezintă reducerea
Verificare : 10/100*360=3600:100=36
360-36=324 preț după reducerea de 10 %
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă