Chimie, întrebare adresată de Oxygen11, 9 ani în urmă

Prin amestecarea unei cantități de zahăr cu apă se obține 52g de soluție de cincentrație 6℅.Ce masă de zahăr și ce măsă de apă au fost necesare.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de BiancaAlexandra111
4
C = Md x 100/ ms
6 = md x 100 / 52 => md = 6 x 52 / 100 = 3,12
M zahăr = 3,12
M apa = 52 - 3,12 = 48,8
Alte întrebări interesante