Chimie, întrebare adresată de codreanuraluca6, 8 ani în urmă

Prin arderea unei cantitati de 66 g de hidrocarbura saturata formeaza o cantitate de apa de 66 g. Care este hidrocarbura?


codreanuraluca6: O cantitate de 99 g apa*

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
0

Răspuns:

miu,apa=18g/mol

niu=m/miu=99/18mol=5,5mol

CnH2n+2--------ardere>     nCO2 +(n+1)H2O

din 1mol CnH2n+2 moli hidrocarbura...rezulta...............(n+1) moli H2O

           66/(14n+2)moli..................................................................5,5mol

5,5= 66(n+1)/( .14n+2)---> n= 5---> pentan  C5H12

Explicație:

Alte întrebări interesante