ptr.cantina unei gradinite s.au cumparat intr.o zi 4tarte cu visine si 10 minitorturi cu ciocolata si s.au platit in total 132 de lei.In alta zi ,s.au cumparat 9tarte cu visine si 10minitorturi cu ciocolata de acelasi fel,ptr care sau platit 172 de lei.Afla cat costa fiecare produs!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
22
4 tarte..............10 minitorturi..........132 lei
9 tarte..............10 minitorturi..........172 lei Scadem relatiile.
.....................................................................
5 tarte...................../..........................40 lei
40:5=8 (8 lei/tarta)
4×8=32 lei (4 tarte)
132-32=100 lei (10 minitorturi)
100:10=10 lei (10 lei/minitort)
9 tarte..............10 minitorturi..........172 lei Scadem relatiile.
.....................................................................
5 tarte...................../..........................40 lei
40:5=8 (8 lei/tarta)
4×8=32 lei (4 tarte)
132-32=100 lei (10 minitorturi)
100:10=10 lei (10 lei/minitort)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă