Matematică, întrebare adresată de marialupumarinei, 8 ani în urmă

Repedeee va rog, dau coroanaaa​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de atlarsergiu
1

Portocalele le voi nota cu po.

Perele le voi nota cu pe.

1kg Po...... 3kg pe.....14 lei

3kg Po......5kg pe.....30 lei

po + 3pe = 14 \\ 3po + 5pe = 30 \\  \\  \\  \\  - 3po - 9pe =  - 42 \\ 3po + 5pe = 30 \\  \\  \\  \\  - 4pe =  - 12 \\ pe = 3 \\  \\ 3po + 15 = 30 \\ 3po = 15 \\ po = 5

Raspuns:

•1kg portocale costă 5 lei.

•1kg pere costă 3lei.


marialupumarinei: MULTUMESC MULT DE TOT, iti voi da coroan cand imi apare
Alte întrebări interesante