S-a supus analizei o proba cu masa de 2,54g dintr-un compus organic A cu formula moleculara de tipul CxHyCl2 si s-au obtinut 5,74g AgCl.
Sa se determine masa moleculara a compusului A.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
MAgCl=108+35,5=143,5g/mol
143,5g AgCl...........35,5g Cl
..5,74g AgCl................xg Cl
x=5,74*35,5/143,5=1,42g Cl
Mcompus...............71g Cl
2,54g compus.....1,42g Cl
Mcompus=2,54*71/1,42=127g/mol
143,5g AgCl...........35,5g Cl
..5,74g AgCl................xg Cl
x=5,74*35,5/143,5=1,42g Cl
Mcompus...............71g Cl
2,54g compus.....1,42g Cl
Mcompus=2,54*71/1,42=127g/mol
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă