Sanda a cumparat 1,8 kg mere si 0,8 kg pere. Un kg de pere costa 4,5 lei, iar un kg de mere este cu 1,2 lei mai ieftin decat un kg de pere. Cat a platit Sanda?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
0,8 x 4,5 = 3,6 lei costa perele
4,5 - 1,2 = 3,3 lei costa 1 kg de mere
1,8 x 3,3 = 5,94 lei costa merele
3,6 + 5,94 = 9,54 lei a platit Sanda
Răspuns de
1
Răspuns:9,54 lei!
Explicație pas cu pas:1)Determinam costul unui kg. de mere:4,5-1,2=3,3lei.......2) Calculam cat a platit Sanda:(1,8x3,3)+(0,8x4,5)=5,94+3,60=9,54lei. O dupa-amiaza super tare!!
puiuflorindraga:
Cu placere!!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă