Matematică, întrebare adresată de denisatiber, 9 ani în urmă

Se amesteca 2Kg de mere cu prețul de 2,5 lei /Kg cu 3 kg de mere cu prețul de 4 lei/kg .Cat costa 1 kg de mere din amestecul rezultat?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de florinella
2
2kg........2.5lei/kg
1kg........x
 
 x=2.5/2=1.25lei/kg
Alte întrebări interesante