Se amesteca 2Kg de mere cu prețul de 2,5 lei /Kg cu 3 kg de mere cu prețul de 4 lei/kg .Cat costa 1 kg de mere din amestecul rezultat?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
2kg........2.5lei/kg
1kg........x
x=2.5/2=1.25lei/kg
1kg........x
x=2.5/2=1.25lei/kg
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă