Chimie, întrebare adresată de vanessadumitrache310, 8 ani în urmă

Se amestecă într-un pahar 40g soda caustica de concentrație 10% și 80g soluție soda caustica în concentrație 15%:
1) Care este masa de soda caustica conținută în soluția finală ;
2) Care este concentrația procentuală a soluției finale ?​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
0

Răspuns:

ms1=40g

c1=10%

ms2=80g

c2=15%

trebuie sa rezulte o solutie cu c3 cuprins intre c1 si c2

c3= md3x100/ms3,     unde md3=md1+md2

                                              ms3= ms1+ms2= 120g

md1=c1xms1/100= 40x10/100g= 4g

md2= 80x15/100g=12g

md3=16g

c3= 16x100/120=13,3%

Exmplicație:

Alte întrebări interesante