Se prepara 200 g saramura de concentratie 20%. Calculati masa de sare si masa de apa necesare prepararii acestei solutii.
PS:repede va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
c= mdx100/ms
ms=200g
c=20%
md= cxms/100=40g sare
ms= md+m,apa---> mpa= 200g-40g=160g
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Evaluare Națională: Lb. Română ,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă