Știind că M este un metal trivalent și al cărui oxid are raportul de masa M:O = 9:8, aflați metalul.
VA ROG, URGENT!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
FORMULA M2O3
notez A.M-masa molara a metalului
masa metalului din oxid 2A,M, g
deoarece A,O= 16g/mol, masa oxigenului este 48g
raportul
2A,M/48= 9/8
A,M= 27g/mol ---> M este Al
Explicație:
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă