Trei kg de mere costa 12 lei. Stiind ca 4 kg pere si 1 kg de mere costa 24 lei,aflati cât costa 1 kg pere.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
3 kg mere costa 12 lei asta înseamnă
12 kg : 3 kg = 4 lei kg
4 kg de pere + 1 kg mere =24 lei asta înseamă ca
24 lei - 4 lei = 20 lei
Am scăzut 4 lei pentru atât costa un kg de mere
20 : 4 = 5 lei
Am împărțit 20 la 4 pentru ca sunt 4 kg de pere
Asta înseamă
5 lei un kg de pere
Explicație pas cu pas:
Sper ca te-am ajutat
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă