Matematică, întrebare adresată de Biancabibi05, 10 ani în urmă

Trei kilograme de mere costa 7,5 lei. Atunci patru kilograme de mere de aceasi calitate costa ??

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de rraluk65
134
Afla cat costa un kg: 
7,5 : 3 = 2,5
 atunci $ kg:
2,5 x 4= 10

Biancabibi05: multumesc mult :*
emmy: 7,5 :3=2.5
emmy: 2.5 X4=10
rraluk65: Cu mare placere Bianca! :*
Răspuns de GeoBieber
46
7,5 : 3 = 2.5 kg => 4 kg = 2,5 · 4 = 10 lei :)

Biancabibi05: ma mult :)
Alte întrebări interesante