Trei kilograme de mere costa 7,5 lei. Atunci patru kilograme de mere de aceasi calitate costa ??
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
134
Afla cat costa un kg:
7,5 : 3 = 2,5
atunci $ kg:
2,5 x 4= 10
7,5 : 3 = 2,5
atunci $ kg:
2,5 x 4= 10
Biancabibi05:
multumesc mult :*
Răspuns de
46
7,5 : 3 = 2.5 kg => 4 kg = 2,5 · 4 = 10 lei :)
Alte întrebări interesante
Informatică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Biologie,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă