trenul de lungimea=100m trece pe un pod cu lungimea=200m.Determina viteza trenului pt ca traversarea sa dureze t=30s
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
11
viteza = deplasarea / timp
deplasarea = L pod+ l tren = 200+100 = 300 m
v = 300m/30 s = 10 m/s = 36 km/ora
deplasarea = L pod+ l tren = 200+100 = 300 m
v = 300m/30 s = 10 m/s = 36 km/ora
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Istorie,
10 ani în urmă