Un aparat electric electric are o putere de p= 800 w, câtă
căldură degajă daca functioneaza 2 ore?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
P = 800 W
t = 2 ore = 2 x 3600 = 7200 s
P = W / t = Q / t
Q = P x t = 800 x 7200 = 5760000 J = 5760 kJ
Alte întrebări interesante
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă