Un automobil are în momentul începerii frânării, viteza de 108km/h. Considerând coeficientul de frecare dintre roţi şi şosea μ = 0, 3 şi g=10m/s2, spaţiul de frânare până la oprire este:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Acceleratia =3m/s2
Formula Galilei. v2=Vo2+2 ad
Oprire ÷v=0,
V0=300m/s
90000=6d
d=15000m =15km
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Ed. tehnologică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă