Un autoturism se deplasează pe traseu cu viteza de 90km/h. Sa se afle forța de tracțiune a motorului daca se știe că autoturismul dezvolta de o putere de 75KW.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
v = 90 km/h = 25 m/s
P = 75 kW = 75000 W
F=?
F=P/v
F=75000 W/25 m/s
F=3000N =3 kN.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă