un corp ,cazindde la inaltimea de 2,4 m ,are la moment dat energia cinetica de 3 ori mai mare decit ce potentiala determina viteza corpului si inaltimea la care aceasta se afla in acel moment
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Ep=G*h=m*g*h
Ec=G*(2,4-h)=m*g*(2,4-h)
Ec=3Ep => m*g*(2,4-h)=3*m*g*h
2,4-h=3h
4h=2,4
h=0,6 m
Ec=G*(2,4-h)=m*g*(2,4-h)
Ec=3Ep => m*g*(2,4-h)=3*m*g*h
2,4-h=3h
4h=2,4
h=0,6 m
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă