Un corp cu masa de 27g este suspendat de un resort avand const elastica K=100 N/m. Care este alungirea resortului? (g=10 N kg)
P.S: Trebuie facut si desenul cu resortul? Daca da, reprezentati-l !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Sper sa te ajute !!!!!!!!!!
Anexe:

bcz:
Atentie! Din F=K*dl rezulta dl=F/K. cu F=G. Deci dl=mg/K = 0,027*10/100=0,0027m
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă