Fizică, întrebare adresată de mihaelatudorache088, 9 ani în urmă

Un corp cu masa(m=2kg) coboară fără frecare pe un plan înclinat de înălțime h=1m. Ajungând la baza planului,corpul se deplasează cu frecare pe o suprafață plană până într-un punct C, parcurgând d = 2m.
Coeficientul de frecare este ų= 0.3. În punctul C corpul urca fără frecare pe o suprafață curba CD. Să se calculeze:
a) viteza v1 a corpului la baza planului înclinat
b) viteza v2 a corpului în punctul C
c) înălțimea h1 la care urca corpul pe suprafața CD
d) Să se determine poziția punctului în care se opreste corpul (pe suprafață plană), față de punctul B. Se va lua g=9.8 m/s² ​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de naidinlaurentiu1989
6

Răspuns:

daca nu ai frecare folosesti legea conservarii energiei mecanice

daca ai frecare folosesti formula variatia energiei cinetice egal cu lucru mecanic total

ai groja cand N si G sunt pependiculare pt ca au L=0J

Mult succes!

Anexe:

mihaelatudorache088: multumesc mult!!
naidinlaurentiu1989: cp
Alte întrebări interesante