Fizică, întrebare adresată de Vivienne71, 9 ani în urmă

Un corp de masa m=4kg este tras si apoi împins cu o forță a cărei direcție formeaza cu orizontala un unghi a=30°,pe o suprafață orizontală. Coeficientul de frecare la alunecare între corp si suprafață este u=0.25. Calculează:
a)valoarea fortei de fracțiune in cele două cazuri pt ca miscarea sa fie uniforma
b) lucrul mecanic al forței de fracțiune si de frecare in cele două situații, daca deplasarea corpului este d=10m.
Va rooog!Dau coroana!!clasa a7a

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
16

a)

corpul este tras

Fx-Ff=0=>Fcosα=Ff

N+Fy-mg=0=>N=mg-Fy=mg-Fsinα

Ff=μN=μmg-μFsinα

Fcosα=μmg-μFsinα<=>√3/2F=0,25*4*10-0,25F/2<=>0,866F+0,125F=10<=>0,991F=10=>F=≅10 N

corpul este impins

Fx-Ff=0=>Fcosα=Ff

N-Fy-mg=0=>N=mg+Fy=mg+Fsinα

Ff=μN=μmg+μFsinα

Fcosα=μmg+μFsinα<=>√3/2F=0,25*4*10+0,25F/2<=>0,866F-0,125F=10<=>0,741F=10=>F=13,5 N

b) corpul este tras

L=F*d=10*10=100 J

corpul este impins

L=F*d=13,5*10=135 J

Alte întrebări interesante