Un cub cu latura=10 cm din aluminiu e agățat de un resort cu k = 54 N/m, aflați delta l .Știind .....(poză)
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
volumul cubului este latura la puterea 3
V=l³=1000cm³
densitatea este egala cu raportul dintre masa si volum
p=m/V=>m=p·V= 2700g=2,7kg
greutatea cubului este masa*acceleratia gravitationala
G=m·g=27N
forta elastica este egala cu greutatea cubului
k·Δl=m·g => Δl=m·g/k
Δl=27/54=0,2m=20cm
Explicație:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă