Un cub de lemn cu latura egala cu 10cm este strapuns de un glont cu masa m=10g care are viteza de 100m/s la intrare si 90m/s la iesirea din cub. Ce forta de frecare se va exercita intre glont si cub?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
Energia initiala a sistemului este Eci=m*V1²/2 iar cea finala este Ecf=m*V2²/2
Legea conservarii energiei se scrie
Eci=Ecf+Lr de unde scoatem Lr=Eci-Ecf=m*V1²/2-m*V2²/2=(V1²-V2²)*m/2
Dar Lr=Fr*d unde d este latura cubului.
Fr=(V1²-V2²)*m/2*d
Calculezi stiind ca m=10g=0,01kg si d=10cm=0,1m
Succes!
Legea conservarii energiei se scrie
Eci=Ecf+Lr de unde scoatem Lr=Eci-Ecf=m*V1²/2-m*V2²/2=(V1²-V2²)*m/2
Dar Lr=Fr*d unde d este latura cubului.
Fr=(V1²-V2²)*m/2*d
Calculezi stiind ca m=10g=0,01kg si d=10cm=0,1m
Succes!
Alte întrebări interesante
Fizică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă