Un elev merge pe jos 5 minute pana la statia de autobuz dsi de acolo inca 15 minute cu autobuzul pana la scoala. Cunoscand viteza autobuzului v=54km/h, aflati :
a) durata deplasarii elevului de acasa la scoala
b) distanta parcursa de autobuz, presupunand miscarea rectilinie uniforma
c) viteza elevului stiind ca distanta casa-statie este de 240 m
d) viteza medie pe durata deplasarii casa-scoala
Va rog ajutati-ma si explicati detaliat. Multumesc !
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a) durata deplasarii este de 5 minute( pe jos)+ 15 minute ( autobuz)= 20 minute
b) viteza = distanta : timp => distanta = viteza x timp= 54 km/ora x 0,25 ore = 13,5 km
c) viteza = distanta :timp = 240 m : 300 secunde = 0,8 m/s [ 5 minute = 5x60 = 300 s ]
d ) viteza medie este distanta / timp
distanta = 13,5km + 240 metri = 13,5 km+ 0,24 km = 13,74 km = 13740 m
timp = 5+15 minute = 20 minute = 1200 secunde = 0,333 ore
V medie = 13,74 : 0,333 = 41, 262 km / ora sau 13740 m: 1200 s = 11, 45 m/ s
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă