Matematică, întrebare adresată de mely1115, 9 ani în urmă

Un kilogram de mere costa 3,40 lei. Stefan a cumparat 4 mere care cântăresc 0,750 kg . Cati lei ca da Stefan pe mere?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de eminonis
1
1kg........................................3,40lei
0,750kg...................................x lei
x= \frac{3,40*0,750}{1} =2,55lei

mely1115: Mersi mult de tot !!! ;) :*
eminonis: cu placere
Răspuns de mihaelap
1
3,4 * 0,750 = 2,55 lei au costat merele

mely1115: Multumesc mult!!!
mihaelap: cu placere
Alte întrebări interesante