Chimie, întrebare adresată de michisor, 9 ani în urmă

Un minereu contine 15% calcopirita . Ce cantitate de minereu este necesara si ce cantitate de solutie de acid sulfuric 49% se consuma pentru a obtine 110 kg sulfat de cupru ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
30
calcopirita : CuS·FeS     (CuFeS2)
CuS·FeS + 8H2SO4 ⇒ CuSO4 + FeSO4 + 8SO2 + 8H2O
n CuSO4 = 110/160 = 0,6875 kmoli = 687,5 moli = nCuFeS2
mCuFeS2 = 687,5·184 = 126500g = 126,5kg 
m calcopirita = 12650/15 = 843,33Kg
Alte întrebări interesante