Un punct material de masa m1=5 Kg actionat de o forta F are acceleratia 3 m/s2. Ce acceleratie va avea un corp de masa m2=3 Kg sub actiunea aceleiasi forte F?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
formula fortei
F=m×a
unde
m-masa corpului
a-acceleratia
acum va trebui sa calculam forta
F=5×3
F=15N
mai apoi, trebuie sa scoatem acceleratia a doua din formula fortei, avand in vedere ca la masa sa trecem masa corpului 2
F=m2×a2
a2=F÷m2
a2=15÷3
a2=5m/s²
sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă