Un trapez are bazele de 34 cm și 160 mm, iar distanța dintre baze de 28 cm. Câți centimetri pătrați are aria trapezului?
100 PUNCTE + COROANĂ
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
160 mm=16 cm
h=28cm
B=34cm
b= 16cm
A=h·(B+b)/2
A=28·(34+16)/2=28·25=>A=700cm²
alexmkw3:
Scuze, am setat 100 puncte dar a dat doar 50 puncte
Răspuns de
17
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Transformăm:
160 mm = 16 cm
distanta dintre baze înseamnă înălțimea ( h )
B = baza mare
b = baza mică
h = 28 cm
B = 34 cm
b = 16 cm
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă