Un tren se deplasează cu viteza de 30m/s și la ora 11 se găsea cu 54 de km înainte de stație . Aflați timpul rămas pana când trenul ajunge in stație .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Răspuns:
d = 54 km = 54000 m
v = 30 m/s
v = d/t
t = d/v
t = 54000/30 s
t = 1800 s
t = 30 min
Trenul va ajunge la ora 11:30
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă