Un vanzator are in magazin trei borcane cu bomboane. Primul borcan contine 5 Kg de bomboane la pretul de 11,3 lei/kg , al doilea borcan contine 3 Kg de bomboane la pretul de 12,5 lei/kg , iar al treilea borcan 2 Kg de bomboane la pretul de 14,25 lei/kg. Daca vanzatorul amesteca bomboanele , care este pretul cu care trebuie sa vanda un kilogram de bomboane?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
5*11.3=56.5 lei
3*12.5 =37.5 lei
2*14.25 =28.5 lei
----------------------------------
10 kg =112.5 lei
112.5 :10 =12.25 lei / kg
3*12.5 =37.5 lei
2*14.25 =28.5 lei
----------------------------------
10 kg =112.5 lei
112.5 :10 =12.25 lei / kg
ordodimaria:
cu placere
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Germana,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă