Matematică, întrebare adresată de MyHomework123, 9 ani în urmă

Un vanzator are in magazin trei borcane cu bomboane. Primul borcan contine 5 Kg de bomboane la pretul de 11,3 lei/kg , al doilea borcan contine 3 Kg de bomboane la pretul de 12,5 lei/kg , iar al treilea borcan 2 Kg de bomboane la pretul de 14,25 lei/kg. Daca vanzatorul amesteca bomboanele , care este pretul cu care trebuie sa vanda un kilogram de bomboane?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ordodimaria
7
5*11.3=56.5 lei
3*12.5 =37.5 lei
2*14.25 =28.5 lei
----------------------------------
10 kg    =112.5 lei
112.5 :10 =12.25 lei / kg

ordodimaria: cu placere
Alte întrebări interesante