Un vas gol cintareste 400g iar plin cu apa are masa 1,4kg care este masa apei din vas care este capacitatea vasului
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
7
gol= 400g si plin = 1400 g
masa apei= vas plin - vas gol= 1400g-400g = 1000 g = 1 kg
masa apei= vas plin - vas gol= 1400g-400g = 1000 g = 1 kg
liviu501515:
iar capacitatea este de 1 litru (sau 1 dm cub)
Răspuns de
5
m1=400 g=0,4 kg
m2=1,4 kg
ro=1000 kg/m cub
m3 - ?
V3 - ?
Rezolvare:
m3=m2-m1
m3=1,4 kg-0,4 kg
m3=1 kg
ro=m/V
=> V3=m3/ro
V3=1 kg/1000 kg/m3
V3=0,001 m3.
m2=1,4 kg
ro=1000 kg/m cub
m3 - ?
V3 - ?
Rezolvare:
m3=m2-m1
m3=1,4 kg-0,4 kg
m3=1 kg
ro=m/V
=> V3=m3/ro
V3=1 kg/1000 kg/m3
V3=0,001 m3.
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă