Fizică, întrebare adresată de cristinaagabrielaa18, 8 ani în urmă

un voltmetru ideal conectat la bornele unui consumător prin care trece un curent electric cu intensitatea de 10 A indică o tensiune electrică de 50V. precizați valoarea rezistentei conductor​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Crocodilos
3

Răspuns: V = I * R

V = 50V și I = 10A

R = V/I = 50V / 10A = 5Ω

R = 5Ω

Explicație:

Alte întrebări interesante