Una din caile de chimizare a metanului este reactia de amonoxidare.
a) Calculeaza volumul de metan de puritate 98% necesar pt obtinerea a 4 moli de acid cianhidric ,HCN, daca reactia a avut loc cu un randament de 90%.
b)Ce cantitate de metan pur s-ar putea arde folosind acelasi volum de oxigen ca in reactia de amonoxidare?
MULTUMESC
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Ecuatia reactiei:
1mol 3/2mol 1mol
CH4 + NH3 + 3/2O2 ------>HCN +3H20
y=4mol x= 6 mol 4mol
Sunt necesari 4 moli metan pur, in conditii de randament 100%
Calc.nr.moli metan impur , care va fi mai mare : 98/100= 4/x x=4.08molCH4imp
Calc nr.moli metan impur cand randamentul e mai mic;, va fi si mai mare
90/100 = 4,08/x ; x=4,53 moli metan impur care intra in reactia cu η=90%
Calc volumul corespunzator: V= 4,53 molx 22,4 l/mol =>101,6 l
Cantitatea de oxigen necesar ptr. a obtine 4 moli CH4, in conditii optime este 6mol.
Ecuatia reactiei de ardere a metanului: 1mol 2mol
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
x=3mol 6mol
Rezulta 3 moli ,care pot fi transformati in g sau l.
1mol 3/2mol 1mol
CH4 + NH3 + 3/2O2 ------>HCN +3H20
y=4mol x= 6 mol 4mol
Sunt necesari 4 moli metan pur, in conditii de randament 100%
Calc.nr.moli metan impur , care va fi mai mare : 98/100= 4/x x=4.08molCH4imp
Calc nr.moli metan impur cand randamentul e mai mic;, va fi si mai mare
90/100 = 4,08/x ; x=4,53 moli metan impur care intra in reactia cu η=90%
Calc volumul corespunzator: V= 4,53 molx 22,4 l/mol =>101,6 l
Cantitatea de oxigen necesar ptr. a obtine 4 moli CH4, in conditii optime este 6mol.
Ecuatia reactiei de ardere a metanului: 1mol 2mol
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
x=3mol 6mol
Rezulta 3 moli ,care pot fi transformati in g sau l.
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă