Va rog ajutatima la acesta
Anexe:
![](https://ro-static.z-dn.net/files/d08/63009ef76dee0883ab98b99b3d7daf8f.png)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
-
12t .........................15 l ..................990 lei l*8
8 t.........................18l ...................900 lei l * 12
-
96t .......................120 l .....................7.920 lei
96 t ......................216 l.....................10.800 lei
-
216-120=96 (lalele)
10.800-7.920= 2.880 lei ( costa 96 buchete lalele )
-
2.880 :96=30 lei ( costa un buchet lalele )
-
15 x30= 450 lei (costa 15 buchete de lalele)
990-450= 540 lei ( costa 12 buchete trandafiri)
-
540:12=45 lei (costa un buchet de trandafiri )
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă