va rog frumos repede
asta știm
m H2=0,4 g
trebuie sa aflam:
a)m H2O=?g
b)m H2O=? moli
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație:
2H2 + O2 = 2H2O
M H2 = 2 g/mol
M H2O = 18 g/mol
m H2 = 0,4 g
n H2 = 0,4 : 2 = 0,2 moli
n H2O = n H2 = 0,2 moli
m H2O = 0,2 x 18 = 3,6 g
butucgabriela66:
mersi mult:))
Alte întrebări interesante