Chimie, întrebare adresată de Claudia12345Andreea1, 9 ani în urmă

Va rog , la problemele 8 și 10. Urgent !! Mulțumesc

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
1
CH3-CH2-OH ⇒  CH2=CH2 + H2O      nH2O = nC2H4 = 44,8/22,4 = 2 moli
solutia initiala de H2SO4 : msi = 500g    ci = 93,1%    md = 465,5g
solutia finala :  ms = 536 g    md = 465,5 g
+ m (solutie 98% cu 0,98mH2SO4)
--------------------------------------------------------
msf = 536+m       c = 93,1%     mdf = 465,5 + 0,98m
(465,5 + 0,98m)·100/(536+m) = 93,1
46550 + 98m = 49901,6 + 93,1m    4,9m = 3351,6     m = 684 g

Claudia12345Andreea1: scuze , nu înțeleg de unde este acel 536 ?
Claudia12345Andreea1: imi explici te rog
Alte întrebări interesante