Chimie, întrebare adresată de ChirurgDeNota10, 9 ani în urmă

1.Calculeaza masa de apa care se obtine prin reactia de ardere a 2g hidrogen

2.Determina numarul de moli si masa de clorura de sodiu rezultata prin reactia a 2 moli acid clorhidric cu o solutie de hidroxid de sodiu.

3.Se descompun termic 250 kg carbonat de calciu de puritate 80%.Determina masa de substanta solida rezultata si numarul de moli de gaz care se degaja.

4.Se amesteca 200 g de solutie hidroxid de sodiu 40% cu 400g solutie hidroxid de sodiu 20%si 400g h2o. Calculeaza concentratia solutiei obtinute.

5. 20 de grame de hidrogen reactioneaza cu 20 grame de oxigen, rezultand apa. Determina care substanta este in exces si in ce cantitate?

6.O solutie de acid clorhidric de concentratie 10% reactioneaza cu 200g carbonat de calciu de puritate 80%.
Calculeaza:
a)Masa solutiei de acid clorhidric folosita
b)Numarul de moli si volumul de gaz degajat(1 mol de gaz=22,4 litri, la 0 grade celsius si 1 atm


VA ROG URGENT!!! DAU COROANA!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Madeleine0
12
1. Masa moleculară  a H2 = 2*1 = 2(g/mol), iar masa moleculară a H2O = 2*1 +1*16 = 18(g/mol).
2H2+O2=2H2O
Dacă 2*2 g H2 = 2*18 g H2O
Atunci 2 g H2 = x g H2O
x = 2*2*18/(2*2) = 18(g H2O).
2. Masa molară NaCl =1*23 + 1*35,5 = 58,5(g/mol).
HCl  +  NaOH  =  NaCl  +  H2O
1*1 moli HCl = 1*1 moli NaCl
Atunci2 moli HCl = x moli NaCl
x = 2*1/1 = 2(moli NaCl).
 La 1 mol NaCl --- 58,5 g NaCl⇒ la 2 moli NaCl --- y moli NaCl
y = 2*58,5/1 = 117 g NaCl
3.Masa molară a CaCO3 =1*40 + 1*12 + 3*16 = 100 g/mol
Masa molară a CaO =1*40 + 1*16 = 56 g/mol.
Substanța solidă =CaO.
in 100 kg CaCO3 impurificat ----se gasesc 80 kg CaCO3 pur
 in 250 kg CaCO3 impurificat -----se vor gasi x kg CaCO3 pur
x = 250*80/100 = 200(kg CaCO3 pur).
CaCO3  =  CaO  +  CO2
din 1*100 kg CaCO3 pur ⇒ 1*56 kg CaO
din 200 kg CaCO3 pur ⇒ y kg CaO
y = 200*56/100 = 112(kg CaO).
Gazul ce se degaja =CO2.
 din 1*100 kg CaCO3 ⇒ 1*1 kmoli CO2 
 din 200 kg CaCO3 ⇒ a kmoli CO2
a = 1*200/100 = 2(kmoli CO2) = 2000(moli CO2).
4. NaOH + HCl = NaCl + H2O
c NaOH = md NaOH/ms NaOH * 100=>md NaOH = 200*40/100=80 g NaOH
40 g NaOH-------36,5 g HCl
80 g NaOH-------x g HCl        x = 73 g HCl = md
ms HCl = md HCl/c HCl * 100 = 73/36.5*100=200 g solutie
ms final = 200+200=400 g
md final = 80 + 73 = 153 g
c% finala = 153/400*100=38.25%
5. Masa molară a H2 este 2*1 = 2 g/mol;
masa molară a O2 = 2*16 = 32g/mol
2H2  +  O2  =  2H2O
Daca 2*2 g H2 reactioneaza cu 1*32 g O2
Atunci x g H2 vor reactiona cu 20 g O2
x = 20*2*2/32 = 2,5(g H2).
Deci reactioneaza doar 2,5 g H2 cu cele 20 g O2 . Asta inseamna ca H2 este in exces cu 20 - 2,5 = 17,5(g H2).
Daca 1 mol H2 contine 2 g H2
Atunci a moli H2 vor contine 17,5 g H2
a = 1*17,5/2 = 8,75(moli H2).
 H2 este reactantul in exces cu 17,5 g H2, adica 8,75 moli H2.
2H2  +  O2  =  2H2O
Daca din 1*32 g O2 = 2*1 moli H2O
Atunci din 20 g O2 = y moli H2O
y = 20*2/32 = 1,25 moli H2O.
6. CaCO3 + 2HCl -> CaCl2 + CO2 + H2O 
80/100=impura/200 => impura=200*80/100=160g CaCO3 
100g........2*36,5g 
CaCO3 + 2HCl ⇒ CaCl2 + CO2 + H2O 
160g.......x
x=160*73/100=116,8g HCl 
10/100=116,8/ms => ms=1168g solutie HCl



Alte întrebări interesante