1. O echipa de muncitori au sapat un sant,astfel : In prima zi au sapat 895 m, iar in fiecare dintre urmatoarele doua zile au sapat cat dubludistanteidin ziua anterioara. Ce lungime are santul in cele trei zile ? CU PLAN DE REZOLVARE SI INTREBARI
2 .Afla suma tuturor numerelor de forma ___________ , in care a este numar par.
a72
3 . Scrie numerele 2574 si 4586 ca :
a) suma de doua numere naturale;
b) suma de trei numere naturale ;
4. Afla suma numerelor a, b, c, stiind ca a= 1214, b=a+845, iar c=b + 136
NOTA: NU AM INVATAT TABLA INMULTIRI , NU AM TRECUT LA TABLA INMULTIRI, NU MAI SCRIETI 1250X2=2500 , NU AM CUM SA FAC TEMA CU SEMNUL INMULTIRII. VA ROG FRUMOS SA SCRIETI CORECT PLANUL DE REZOLVARE CU INTREBARI CORECTE SI CLARE , VA ROG FRUMOS, NU SUNT DE NIVEL DE CLASA A 5A, SUNT IN CLASA A 3 SCOALA A INCEPUT DE 3 LUNI, NU AM TRECUT LA TABLA INMULTIRI, REPET FARA EXERCITI IN CARE SE GASESC SEMNUL INMULTIRII, VA MULTUMESC!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
1. A doua zi = 895+895= 1790
A treia zi= 1790+895=2685
895+1790+2685=5370
2. a=2,4,6,8
a=272+472+672+872=2288
3. 2574= 100+574+2000
2574=2000+574 (le-am facut cat mai usor pt. tine )
4. b=1214+845
b=2059
c=2059+136=2195
a+b+c= 1214+2059+2195
a+b+c=5468
A treia zi= 1790+895=2685
895+1790+2685=5370
2. a=2,4,6,8
a=272+472+672+872=2288
3. 2574= 100+574+2000
2574=2000+574 (le-am facut cat mai usor pt. tine )
4. b=1214+845
b=2059
c=2059+136=2195
a+b+c= 1214+2059+2195
a+b+c=5468
motanudeea:
* la problema 1, intrebarea (2) nu ar trebui sa fie 1790 + 1790, pentru ca in enunt zice ca in fiecare zi se sapa dublul zilei anterioare ?
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă