Chimie, întrebare adresată de chimieorganica, 10 ani în urmă

1)  Un amestec de metanol si etanol cu masa de 248g formeaza prin ardere 224l co2(cn) 
  a) se cere compozitia in procente de masa a amestecului de alcooli . 

2) Prin incalzirea cu H2SO4 a 30 de g de alcool monohidroxilic saturat se formeaza 25,5 g de eter . considerand ca reactia decurge cantitativ , se cere denumirea alcoolului si a eterului . 

3) Prin bromurarea inaintata a fenolului se obtine tribromfenolul.
 a) ce cantitate de tribromfenol se obtine din 1600g de brom ? 

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de anca806
4
1. xCH3-OH + 3/2xO2 --> x CO2 + 2xH2O
   y CH3-CH2-OH + 3y O2---> 2y CO2+ 3yH2O
nr de moli=V/22,4= 224/22,4= 10  => x+2y=10
x+2y=10 
32x(M metanolului ori numarul de moli) + 46y(M etanolului ori nr de moli)=248 
de aici vine rezolvat sistemul =>y=4; x=2;

248g amestec....64g metanol(32 ori x=2)....184 g etanol(46 ori y=4)
100....................a %metanol..................................b % etanol
a=25,8% metanol
b= 74,19% etanol

3. C6H6O + 3Br2 ----> C5H3Br3 + 3 HBr

masa tribromofenol= 1600* 331/ (3*160) =1103 g . (datele sunt luate din problema si de pe reactie)   

La 2 am ceva nelamuriri.Daca ii dau e cap ti-o dau si tie. (sper sa fie bun ce ti-am dat pana acum)

chimieorganica: Multumesc , Anca !! ii foarte buna rezolvarea ta !!
anca806: Cu placere!
Alte întrebări interesante