3 Știind că 6 kg de piersici costă 36 de lei, tot atât cât 9 kg de mere, să se afle cât costă 1 kg
piersici și cât costă 1 kg de mere?
Sacokado mai ci
tor
fi
.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Explicație pas cu pas:
6 kg piersici =36 lei
9 kg mere=36 lei
_________________
1 kg piersici =?
1 kg mere =?
__________________
36:6=6 lei 1 kg de piersici
36:9=4 lei 1 kg de mere
Anexe:

Nothing3:
am pus și poza
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă