AJUTOR PLSSS, COROANA PLUS 20 PUNCTE
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
A. Aici lipsește ceva...sau...dacă are legătură cu a 2-a problemă se rezolvă așa:
S-au vândut ( 3+2+2 kilograme) = 7 kilograme + 35 kilograme = 42 kilograme (s-au vândut dimineața)
B. a) :
Păi 3 bancnote de 10 și primește rest 2 lei => (3*10)-2 = 30-2 = 28 LEI
b) :
- 3 kilograme de mere a câte 4 lei kilogramul => 3*4 = 12 LEI
- 2 kilograme de roșii a câte 5 lei kilogramul => 2*5 = 10 LEI
- 2 kilograme de castraveți a câte ? lei kilogramul => 2*? = ? LEI
Ca să aflăm cât a costat un kilogram de castraveți facem:
Numărul banilor pe care i-a plătit + ce a cumpărat (Merele + Roșiile)
=> 28-(12+10) = 28-22 = 6 LEI (a plătit pe cele 2 kilograme de castraveți)
Și acum ca să aflăm cât a costat 1 kilogram de castraveți facem:
6:2=3 LEI
StefanTzzz:
okey
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă