Matematică, întrebare adresată de thegamer12345, 8 ani în urmă

AJUTOR PLSSS, COROANA PLUS 20 PUNCTE ​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de StefanTzzz
2

Răspuns:

A. Aici lipsește ceva...sau...dacă are legătură cu a 2-a problemă se rezolvă așa:

S-au vândut ( 3+2+2 kilograme) = 7 kilograme + 35 kilograme = 42 kilograme (s-au vândut dimineața)

B. a) :

Păi 3 bancnote de 10 și primește rest 2 lei => (3*10)-2 = 30-2 = 28 LEI

   b) :

- 3 kilograme de mere a câte 4 lei kilogramul => 3*4 = 12 LEI

- 2 kilograme de roșii a câte 5 lei kilogramul => 2*5 = 10 LEI

- 2 kilograme de castraveți a câte ? lei kilogramul => 2*? = ? LEI

Ca să aflăm cât a costat un kilogram de castraveți facem:

Numărul banilor pe care i-a plătit + ce a cumpărat (Merele + Roșiile)

=> 28-(12+10) = 28-22 = 6 LEI (a plătit pe cele 2 kilograme de castraveți)

Și acum ca să aflăm cât a costat 1 kilogram de castraveți facem:

6:2=3 LEI

   


StefanTzzz: okey
StefanTzzz: pwp
agirlwithoutaname: Gata ți-am dat follow
agirlwithoutaname: Heeeeey
agirlwithoutaname: Viața meeeaa
agirlwithoutaname: Ce faci
agirlwithoutaname: De ce nu raspunzi’
agirlwithoutaname: Mi-am făcut dis
agirlwithoutaname: Dc nu răspunzi? :€
agirlwithoutaname: Mie dor de tn :€
Alte întrebări interesante