Chimie, întrebare adresată de constantinnicolae312, 8 ani în urmă

Ce cantitate de aluminiu reacționează cu 200g soluția acid clorhidric de concentrație
C=36,5% A/Al=27. A/H=1. A/Cll=35,5. ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MariaE15
0

Răspuns:

Masa  de Al, care reactioneaza cu masa de HCl, dizolvat in 200 g solutie de HCl, de concentratie procentuala de 36,5 % in HCl se determina prin calcul stoechiometric aplicat la reactia chimica:

Al + 3 HCl →AlCl₃ + 3/2 H₂↑

sau: 2 Al solid + 6 HCl din solutie  = 2 AlCl₃ in solutie + 3 H₂ gaz

Solutia de 36,5 % HCl este o solutie concentrata.

Calcule pentru masa necunoscuta de Al (x, g)

  • se calculeaza prima data masa de HCl, dizolvat in 200 g solutie apoasa de HCl, de concentratie procentuala 36,5 %, cu relatia matematica dedusa din definitia concentratiei procentuale.

C% HCl = md HCl. 100 % / ms

36,5 % = md HCl .100% / 200 g

md HCl= 36,5 .2 g = 73 g

  • se calculeaza, acum x, g de Al consumat stoechiometric de 73 g de HCl:

Masa atomica Al=A Al= 27 g/mol

Masa molara HCl = A H + A Cl = 1+35,5=36,5 g/mol

x,g Al........73 g HCl

    2Al    +    6 HCl     →  2AlCl₃  + 3 H₂   ↑

2. 27 g/mol.....6.36,5g/mol

x, g, Al = 2.27 .73 g / 6.36,5= 18 g

R: 18 g Al

Explicație:

Alte întrebări interesante