Daca un autoturism consuma in medie 7 l de benzina la 100 km , ce cantitateva fi necesara pentru 400 km.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
7 l...............100km
?...................400km
400×7:100=28 l consuma un autoturism în 400 km
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Regula de trei simplă :
7 l ........ 100 km
x l ........ 400 km
x = (400 × 7) : 100 = 2800 : 100 = 28 l
Răspuns final : Pentru 400 km sunt necesari 28 l
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă