De la o cofetarie, Maia a cumparat doua inghetate si 4 prajituri, platind 26 lei.In alta zi , la aceleasi preturi, a cumparat doua inghetate si 6 prajituri de acelasi fel cu primele, platind 34 lei.Cati lei costa inghetata?Dar prajitura?(metoda comparatiei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
13
34-26=8
8:2=4(lei costa o prajitura )
4x4=16
26-16=10
10:2=5(lei costa o inghetata )
8:2=4(lei costa o prajitura )
4x4=16
26-16=10
10:2=5(lei costa o inghetata )
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă