Dela 14 până la 17, va rog dau coroană și multe puncte!!!
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Explicație pas cu pas:
14) a=primul nr
a+2=al doilea nr
a+4=al treilea nr
a+6=al patrulea nr
a+2+a+6=406
2•a+8=406
2•a=406-8
a=398:2
a=199
a+2=199+2=201
a+4=199+4=203
a+6=199+6=205
Suma lor:199+201+203+205=808
15). a-b=120
a=2b+26
2b+26-b=120
b=120-26
b=94
a=2•94+26
a=188+26
a=214
Proba:214-94=120
16) x-y=184
y=x:2-34 =>x=2y+34
2y+34-y=184
y=184-34
y=150
x=2•150+34
x=300+34
x=334
x+y=334+150=484
17). Notam cu g,r,v beculetele galbene,rosii,verzi.
g+r+v=2457
r=243+g=>g=r-243
r=243-v=>v=r+243
Inlocuim in prima ecuatie pe g si v:
r-243+r+r+243=2457
3•r+0=2457
r=2457:3
r=819
g=r-243=819-243=576
v=r+243=819+243=1062
Proba: 576+819+1062=2457
terevlejeleonora:
Hello! Se poate coroana ?
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă